הדברים החשובים שאתם חייבים להכיר בתלוש המשכורת שלכם

הדברים החשובים שאתם חייבים להכיר בתלוש המשכורת שלכם. תלוש המשכורת הוא לא הדבר הכי ברור בעולם כדי שלא יעבדו עליכם קבלו את הדברים החשובים שאתם חייבים להכיר בתלוש המשכורת שלכם.

פתאום, בלי התראה מוקדמת, ביטוח לאומי מבקש ממני 3,000 שקל. לטענתם קיבלתי תשלום כפול על שירות מילואים לפני שנתיים, אבל לי אין מושג על מה הם מדברים. אני מסתכל בתלושי המשכורת מאותו הזמן, אבל לא ממש מבין מה הולך שם. אני משוכנע שמדובר בטעות, אבל לא מוצא דרך להוכיח את זה.

רגע לפני שהתייאשתי ושילמתי 3,000 שקל לחינם, השגתי את המעסיק הקודם בטלפון. התברר שהם לא שילמו לי את הכסף שהם קיבלו מהביטוח הלאומי, כך שאני הייתי בסדר, והמעסיק לא ממש.

בסופו של דבר, המעסיק שילם את הכסף, הכל הסתדר ואני יצאתי עם מסקנה אחת חשובה: כדי שזה לא יקרה שוב אני צריך להבין את תלוש המשכורת שלי.

אז כדי שלכם זה לא יקרה, קבלו את הדברים הכי חשובים שצריך להכיר בתלוש המשכורת:

1. יש ברוטו ויש נטו

חישוב השכר מבוסס על הפרדה בין שכר ברוטו – התשלום המשולם על ידי המעביד, לבין שכר נטו – התשלום שהעובד מקבל בפועל. תלוש השכר בנוי כך שיהיה אפשר להבין מה הברוטו ומה הנטו. בני נוער פטורים מהפרשות לפנסיה, ובדרך כלל גם מתשלום מס הכנסה, לכן לא אמור להיות הבדל בין הברוטו לנטו בתלוש שלכם.

2. להבין את המידע המופיע בתלוש

בתיאור התשלום תוכלו לראות שהתשלומים שאתם מקבלים מתחלקים לכמה סוגים: משכורת הבסיס, נסיעות, ותשלומים נוספים כמו בונוסים.

3. כמות, תעריף ותשלום

במרכז התלוש תמצאו טבלה בה מפורט התעריף השעתי או היומי שאתם מקבלים, כמות השעות או הימים שעבדתם באותו חודש, והתשלום שתקבלו בסך הכל. הטבלה הזו לא תמיד ברורה (והתלוש שלי הוא דוגמה לכך) לכן אל תהססו לשאול כדי להבין.

4. האם יש לכם הפרשות לפנסיה?

אמנם בני נוער לא חייבים להפריש לפנסיה על פי חוק, אולם המעסיק רשאי להפריש עבורם. במידה והמעסיק מפריש עבורכם כספי פנסיה תראו שיש הבדל בין הסכום ברוטו שאתם מקבלים, לבין שכר הנטו. בעמודת ניכויי החובה תוכלו לראות כמה פנסיה מופרשת עבורכם ולאן.

5. זה הכסף שלכם

תלוש המשכורת מפרט באופן מפורט את המשכורת המשולמת לכם. אם אתם לא מבינים את פרט כלשהו בתלוש, אל תהססו לגשת למעסיק ולשאול אותו. בסופו של דבר מדובר בכסף שעבדתם קשה כדי לקבל אותו.

רוצים מידע נוסף על הקורסים הפיננסים לגילאי 17-22 עם המנטורים של חיים בפלוס? לחצו כאן


Scroll to Top


תודה על פנייתך