זכויות בני נוער בעבודה

חופשת הקיץ תחל בעוד כמה חודשים ואיתה גם יחל החיפוש אחר עבודה. האם אתם יודעים מהן הזכויות שלכם?

כמה מאיתנו יודעים מהם הזכויות שלנו במקום העבודה? כמה שעות אני יכול לעבוד? מה שכר שהמעסיק צריך לשלם לי? האם אני זכאי להפסקה? לקראת חופשת הקיץ, ריכזנו עבורכם כמה מהזכויות שלכם במקום העבודה.

צריך לשלם לי? האם אני זכאי להפסקה? לקראת חופשת הקיץ, ריכזנו עבורכם כמה מהזכויות שלכם במקום העבודה.

צריך לשלם לי? האם אני זכאי להפסקה? לקראת חופשת הקיץ, ריכזנו עבורכם כמה מהזכויות שלכם במקום העבודה.

חשוב לדעת שהמעסיק מחויב לשלם על פי חוק את שכר המינימום גם אם אנחנו מוכנים לעבוד בשכר נמוך יותר.  נכון לחודש דצמבר 2017 שכר המינימום לשעה לנער או נערה עד גיל 16 עומד על סך 21.45 ש”ח. כמובן, שהמעסיק רשאי לשלם לנו שכר גבוה יותר. 

בעניין שעות העבודה: מותר להעסיק בני נוער עד גיל 16 עד 8 שעות עבודה ביום רגיל, ולא יותר מ- 40 שעות עבודה בשבוע. יחד עם זאת חשוב לדעת שאסור להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16 החל מהשעה שמונה בערב ועד השעה שמונה למחרת.

מה לגבי הוצאות על נסיעות? המעסיק נדרש לשלם לעובד בגין הוצאות נסיעה עבור כל יום שבו הוא השתמש בתחבורה כדי להגיע למקום העבודה.

ומה עם הפסקה במהלך היום? נער או נערה העובדים לפחות שש שעות עבודה ליום, זכאים להפסקה של שלושת רבעי שעה ביום, אך המעסיק איננו מחויב לשלם לעובד שכר בגין שעות שבהן היה בהפסקה.

תשלום עבור מס בריאות, ביטוח לאומי ומס הכנסה: תשמחו לשמוע שאסור לנכות מס בריאות או ביטוח לאומי מהכנסתם של בני נוער עובדים. יחד עם זאת, המעסיק מחוייב לנכות מס הכנסה אך זה לא יגרום לכם בהכרח לשלם, מדוע? כיוון שאתם זכאים לנקודות זיכוי בגובה של 3.25 נקודות לנער ו- 3.75 לנערה. מהי נקודת זיכוי? נקודת זיכוי היא סכום המקוזז ממס הכנסה החל על עובד (נכון לשנת 2018 כל נקודה שווה 216 ש”ח לחודש). 

עכשיו, כשאתם יודעים קצת יותר, תדאגו לעבוד במקום שנותן לכם את מה שמגיע לכם. 

שירה שמעוני, רו”ח


רוצים מידע נוסף על הקורסים הפיננסים לגילאי 17-22 עם המנטורים של חיים בפלוס? לחץ כאן.


עמותת “חיים בפלוס” הוקמה בשנת 2006, במטרה לקדם רווחה כלכלית אישית ולמנוע הידרדרות לחובות ולעוני, באמצעות חינוך פיננסי. העמותה מעבירה קורסים עבור צעירים בגילאי 17-22, המעניקים להם כלים פרקטיים וכישורי חיים להתנהלות כלכלית אחראית. לפרטים נוספים צרו קשר איתנו.